اگر که تا الان در محل کارتان کمرتان را در پشت رایانه خم نکرده اید پس حتما با حالتی تقریباً افقی بر روی میز خود پهن می شوید. اِیمی کادی، استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد، به شما این اخطار را می دهد که به خاطر اعتماد به نفستان هم که شده، این عادات بد را در خودتان از بین ببرید.
کادی نویسنده ی کتابی است با عنوان «در مواجهه با بزرگ ترین چالش ها، جسور ترین نسخه ی خود باشید»؛ این یک نوع کتاب است در مورد اثر ظریف اما قدرتمند حالت بدن بر افکار و احساسات ما.
سخن کادی بر آن است که اینگونه نیست که فقط هنگام ضعف خودمان را جمع کنیم. حتی نیز برعکس آن هم صادق است. هنگامی که حالت و وضعیت بدن خود را در چنان وضعی قرار می دهیم می توانیم به واقع در خودمان احساس ضعف پدید بیاوریم.
این نویسنده در یکی از سخنرانی هایش در نیویورک، به چند تغییر کوچک اشاره کرد که افراد می توانند در محل کارشان از آن بهره ببرند تا بتوانند اعتماد به نفس و حتی بهره وری شان را افزایش دهند.
۱- صاف بنشینید
این نویسنده درباره ی این موضوع می گوید : «باورم نمی شود لازم باشد این را بگویم، ولی صاف بنشینید». طرز ایستادن و یا طرز نشستن مد نظر کادی، حالتی پر جذبه، صاف و شبیه به حالت بدن ابرقهرمان های سینماست که به افراد حالت قدرت بیشتری می دهد. یعنی هنگامی که شل و بی قواره بر روی صندلی راحتی دفتر کار خود ولو می شوید، این پیغام را به مغز خود می رسانید که کوچک و ضعیف هستید.
حفظ کردن حالت ستون فقرات به شکل صاف و کشیده، و نگه داشتن بازوها در دو طرف بدن، نشان بر این است که شما هشیار و قدرتمند هستید.
۲- لوازم خود را کمی دور از دسترس قرار دهید
بهترین حالت برای حفظ کردن حالتی منبسط و کشیده آن است که خود را مجبور به این کار کنید. توصیه ای که کادی دارد بر این است که لوازم ضروری نظیر کاغذ، خودکار و تلفن خود را تا قسمتی دور از دسترس قرار دهید تا وقتی می خواهید آنها را بردارید مجبور باشید بدنتان را کمی از حالت عادی خود بیشتر بکشید.
اگر که همه وسایلتان همیشه نزدیکتان باشد، به راحتی ممکن است در حالت جمع شده و کم تحرک خود باقی بمانید.
۳- قاب های دیواری اتاق خود را بالاتر نصب کنید
اگر که برای خودتان اتاق جداگانه ای دارید و این امکان را دارد که به دیوار هایش قاب آویزان کنید، توصیه ای که کادی به شما دارد آن است که قاب ها را تا جایی که می شود بالاتر نصب کنید تا مجبور شوید برای آنکه به آنها نگاه کنید خودتان را کمی به سمت بالا بکشید. بر اساس عقیده ی کادی، حتی روشی به این سادگی می تواند به ایجاد احساسی خوب در شما منجر شود.
یا شاید گذاشتن بعضی از قاب عکس ها روی میز برایتان خوشایندتر باشد، اگر که به دنبال آن هستید که اعتماد به نفستان را تقویت کنید آنها را روی دیوار و کمی بالاتر از حالت عادی نصب کنید.
۴- هر چقدر می توانید راه بروید
اگر که همیشه حالت بدنتان افتاده و بی حال است شاید بهتر باشد کمتر بر روی صندلی بنشینید و ایستاده کار کردن را مد نظر قرار دهید. اگر که به طور ایستاده کار کردن راحت نیستید، می توانید هر از چند وقت یکبار بایستید و در همان اطراف قدم بزنید. با توجه به تحقیقات کادی، راه رفتن خون رسانی به مغز را تقویت می کند.
به گفته ی کادی افرادی که در ملاقات ها و جلساتشان راه می روند، قطعا احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت.
پس به جای آنکه خود را جمع کنید و قوز کنید، بدن خود را به حالت صاف و کشیده در بیاورید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

منبع : طراحی سایت