طراحی دکوراسیون کمد و اتاق لباس در منزل تاثیر زیادی در نظم خشیدن به منزل و زیبایی طراحی دکوراسیون فضای داخلی منزل دارد. وقتی نگاهی به خانه های ایرانی می اندازیم به ندرت خانه ای را مشاهده می کنیم که از کمدهای دیواری بهره نبرده باشد. ایجاد فضای ذخیره ساز با امکان یکدست بودن با دیوارها از جمله مهمترین ویژگی کمدهای دیواری است که باعث افزایش استفاده از آن ها شده است. انتخاب طرح و مدل کمد دیواری جدید دغدغه بسیاری از افراد است. طرحی که تا سال ها جدید و متفاوت بماند و با سلیقه و روحیه اعضای خانواده سازگاری داشته باشد و از سوی دیگر با دیگر هارمونی مناسبی با دکوراسیون داخلی منزل شما برقرار نماید.از طرف دیگر در یك اتاق خواب کوچک که به هم ریخته و شلوغ و مملو از لباس*های مختلف است و شلوارها و دامن*ها روی هم تلنبار شده*اند، لباس پوشیدن بسیار مشكل است و باعث می*شود* لباس*های شما چروك شوند و گاهی از بین بروند.

امروزه ساخت اتاق های کوچکی برای نگهداری و تعویض لباس كه به آن*ها اتاق نگهداری از لباس*ها (walk-in closet ) می*گویند در خانه هایی که فضای بزرگ تری دارند متداول شده است. در این اتاق*ها با کمد های طبقه بندی شده و اکسسوری های مناسب شما هم به سادگی لباس*های خود را مرتب و هم به راحتی آن*ها را پیدا می*كنید. به این ترتیب می توان، لباس*ها را بسیار تمیز و پاكیزه نگه داشت و در عین حال هر چیزی از كفش، كیف، كلاه گرفته تا وسایل دیگر را می*توان به ترتیب و در دسترس قرار داد.

اولین قاعده در برنامه ریزی فضای اتاق لباس، در نظر گرفتن حداقل طول میله ی ۱۲۰ سانتی متر برای هر فرد است.

یک اتاق لباس زنانه تر، دارای کمدهای توکار نورپردازی شده و یک میز آرایش در بالای کشوها است. گاهی باید از بخشی از کشوها برای آینه ی دیواری و سطحی برای قرار دادن زیورآلات و شیشه های عطر صرف نظر کرد.

نورپردازی بسیار مهم است. نورهای درخشان باعث می شوند آنچه را می پوشیم بهتر ببینیم، مخصوصا در فضاهایی که در عمق اتاق ایجاد شده اند و از نور طبیعی بی بهره اند.

حداقل ارتفاع میله ها برای لباس های زنانه ۱۶۰ سانتی متر است. در فضایی با عرض ۱۲۰ سانتی متر می توانید دو ردیف میله با ارتفاع ۱۱۰ سانتی متر برای شلوار ها و پیراهن ها تعبیه کنید.

آینه ی تمام قد به شما نشان می دهد که لباس های تان چقدر با هم ست شده اند و از این نظر وجود آن در اتاق لباس بسیار مهم است. در این طراحی، لباس ها در پشت درب های شیشه ای مات و مدرن پنهان شده اند.