نورپردازی مناسب تاثیر زیادی در زیبایی طراحی داخلی منزل دارد و تاثیر شگفت انگیز نورپردازی در طراحی دکوراسیون منزل سبب ایجاد جذابیت و زیبایی در طراحی داخلی منزل میشود. نورپردازي نکته مهمي است که اگر اصولي انجام شود، به ارتقاي کيفيت چيدمان کمک مي*کند.در غير اين صورت، باعث افت دکور و دلزدگي مي*شود.اکثر اوقات نمي*توانيد نورپردازي غيراصولي خانه*تان را تشخيص دهيد، اما علايم و پيامدهاي آن را حس مي*کنيد.علايمي مثل سردرد، چشم درد و احساس نارضايتي از دکوراسيون خانه بدون اينکه دليل مشخصي داشته باشد.اگر نورپردازي خانه را به صورت اصولي و آگاهانه اجرا کنيد، فضاي خانه تميز، وسيع و خوشايند به نظر مي*رسد.از آنجا که بسياري از ما شانس دخالت در نقشه اوليه ساختمان و ساختن خانه اي با ويژگي هاي مورد نظر خود را نداريم پس در مرحله طراحي داخلي و دکوراسيون اتاق مي توان کاستي هاي احتمالي موجود در ميزان نورگيري اتاق را جبران کرد.

نورپردازي در هر اتاق بايد متناسب با ويژگي هاي معماري آن و نحوه قرارگيري اتاق باشد و ضمن تامين نور مورد نياز بايد با سبک دکوراسيون اتاق نيز هماهنگ باشد.

در يک سالن پذيرايي مهم*ترين منبع نورپردازي لوستر است. هر چند که در اين منطقه حساس و رسمي خانه هم استفاده از نورهاي هالوژن مخفي، آباژورها و. . . حسابي جواب مي*دهد و فضا را کلا لوکس و امروزي مي*کند اما داشتن يک لوستر با روشنايي کافي بالاي سر ميز غذاخوري از مهم*ترين نکات در طراحي داخلي است؛ آن*قدر که اين روزها طراحان حتي در خانه*هاي کوچکي که سالن پذيرايي جدا ندارند باز هم به مساله لوستر بالاي ميز توجه مي*کنند و هر جايي که ميز غذاخوري را قرار مي*دهند حتما بالاي سر آن يک چراغ مي*گذارند.

بعد از حمام مهم*ترين قسمت نورپردازي سرويس*هاي بهداشتي مربوط به روشويي است. هيچ*وقت براي فضاي روشويي از چراغ*هاي سقفي استفاده نکنيد براي اينکه با ايجاد سايه کار آرايش و اصلاح را سخت مي*کنند. بهترين نور براي سرويس*هاي بهداشتي منابع نور جانبي است، مانند ميز اتاق گريم که لامپ*هاي روشني در دو طرف آينه ميز گريم قرار دارد. پس در سرويس بهداشتي هم بهتر است بيشتر نورها در دو طرف آينه قرار گرفته باشند؛ البته حتما نوع لامپ را هم در نظر داشته باشيد. فلورسنت يا هالوژن؟ انتخاب بين اين دو به فضاي حمام و دستشويي شما بستگي دارد. اگر دکور حمام*تان گرم است از نور سرد فلورسنت استفاده کنيد و برعکس اگر دستشويي و حمامي با رنگ سرد داريد سراغ هالوژنه*ها برويد.

يک نورپردازي خوب بيش از هر چيز به ميزان نورگيري اتاق در روز مرتبط است تا دست کم نور مورد نياز در طول روز را با ترکيبي از نور طبيعي و در صورت نياز مصنوعي تامين کند. هريک از اتاق هاي خانه از طريق پنجره ميزاني از نور طبيعي را دريافت مي کند، اما اين امر به آن معنا نيست که از نور کافي در طول روز برخوردار است. با توجه به کاربردهاي مورد نظر يک اتاق و همچنين مقدار نور طبيعي که به اتاق راه مي يابد ممکن است کيفيت و کميت اين نور کافي نباشد. اين کيفيت و کميت به نحوه قرارگيري يک خانه و سپس هريک از اتاق ها، اندازه و فرم اتاق، ابعاد آن و تعداد پنجره ها و آنچه در برابر پنجره قرار دارد، بستگي دارند.

نوع استفاده از روشنايي*ها هم در اتاق نشيمن بايد به صورت ترکيبي از انواع نورها باشد؛ يعني در يک اتاق نشيمن وقتي از يک آباژور زميني استفاده مي*شود در نقطه*اي ديگر مي*توان از يک چراغ روميزي استفاده کرد. حتي نوع و سمت نوري که هر کدام هم منتشر مي*کنند مي*تواند متفاوت باشد؛ يکي به سمت بالا و ديگري به سمت پايين. مهم اين است که در نشيمن از همه نوع منبع نوري استفاده شده باشد و البته استفاده از ديمرها يا وسايلي که ميزان نور را کم و زياد مي*کنند. مي*توانيد براي سقف*هاي بلند نشيمن از نورهاي مخفي استفاده کنيد.