Addon Domain

داشتن یک دامین addon بسیار شبیه داشتن یک وب سایت جداگانه است. با استفاده از Addon Domain قادر خواهیم بود در فضای سایت خود، اقدام به میزبانی چندین دامنه با محتوای متفاوت از یکدیگر کنیم. برای هر دامنه که در قسمت Addon Domain اضافه شود، در فضای سایت شاخه (پوشه)ای با همان نام دامنه ایجاد می گردد که می توانیم فایل های مربوط به آن سایت را در آن قسمت قرار دهیم. دامنه ی addon به یک folder در wwwroot یا public_html اشاره می کند و فایل هایش در آن folder میزبانی خواهد شد. از این جهت دامین add-on دقیقاً یک ساب دومین یا زیردامنه است که نام دامین add-on روی آن پارک شده است. دامنه ی addon باید از پیش ثبت شده باشد و نیم سرورهای آن باید با نیم سرورهای دامنه ی اصلی یکی باشد. به علاوه برای هر دامین addon که به حساب اضافه می کنیم باید رکوردهای DNS جدا در حسابمان معرفی کنیم. برای دسترسی به addon domain سه راه وجود دارد:
- به صورت مستقیم
- به صورت یک دایرکتوری روی دامنه ی اصلی
- به صورت یک زیردامنه از دامنه ی اصلی
در هنگام دسترسی به دامین add-on دقیقاً نام خود دامنه در نوار آدرس مرورگر دیده خواهد شد، در نتیجه دامنه addon مانند یک وب سایت مجزا عمل می کند. دامین addon با این که از همان فضای هاست و پهنای باند دامنه ی اصلی استفاده می کند، دارای دسترسی FTP، ایمیل، و آمار وب مختص خود است و البته محتوای آن نیز می تواند کاملاً با دامنه ی اصلی متفاوت باشد. این دامنه از بیرون کاملاً شبیه یک وب سایت جداگانه است و بازدیدکننده ی عادی نمی تواند تشخیص دهد که با وب سایت دیگری هم زمان روی یک حساب هاستینگ قرار دارند.

Parked Domain

Parked Domain یک دامنه ی ثبت شده است که به یک دامنه ی موجود اشاره می کند. اگر مثلاً شما دامنه ی Azaronline.com را ثبت کنید و آن را روی دامنه ی دیگری مانند maindomain.com پارک کنید، وقتی در مرورگر آدرس Azaronline.com وارد شود اتصال به maindomain.om برقرار خواهد شد و چیزی که در نهایت در نوار آدرس مرورگر دیده خواهد شد همان محتوای سایت اصلی است. معمولاً این کار را زمانی انجام می دهند که می خواهند نام دامنه را ثبت کنند و از آن برای نمایش محتوای همان سایت اصلی استفاده کنند. در این حالت نیازی به خرید هاست مجزا نیست. به علاوه در مواردی اگر دو سایت روی دو سرویس جدا عیناً کپی هم باشند ممکن است از طرف جست جوگرها در رتبه بندی با جریمه مواجه شوند. دامین پارک شده از همان نیم سرورهای دامنه ی اصلی استفاده می کند. هر آدرس ایمیلی که تحت دامنه ی اصلی تعریف شود عیناً برای دامنه ی پارک شده نیز ایجاد می گردد و قابل استفاده است.

**تفاوت پارک دامین با ادد دامین این است که پارک دامین به محتویات دامنه اصلی هاست دسترسی دارد و حالت ریدایرکت دارد ولی با addon domain می توانیم یک سایت جدید راه اندازی نماییم و در این حالت فضای هاست ما مشترک می باشد.