بلاك كردن ip بازدیدکنندگان کشورهاي مختلف براي جلوگیری از مشاهده سایت

گاهي برخي از مديران وب سايت ها تمايل دارند افرادی که در کشور های خاصی زندگی می کنند و قصد بازدید از وب سایت آنها را دارند به دليل اينكه هيچ سودي براي مدير وب سايت نداشته و فقط هزينه هاي اضافي پهناي باند را روي دست آنها مي گذارند با پیغام خطایی مبنی بر اینکه “شما اجازه دسترسی به این وب سایت را ندارید ” مواجه کنند.
برای مسدود کردن ای پی کشورها دو روش پركاربرد زير را معرفي مي نماييم :

1- استفاده از افزونه وردپرس برای مسدود و بلاک کردن ip ها

اگر از سیستم مدیریت محتوی wordpress استفاده می کنید می توانید افزونه های زير را به كار ببريد :
افزونه IP-to-Country: توسط این افزونه وردپرس می توانید محدوده و رنجی از ip ها را مشخص و به مسدود سازی آنها بپردازید ، اين افزونه قابلیت استفاده از هر دو نوع ای پی ورژن 4 و 6 را فراهم می کند . در تنظیمات افزونه می توانید منبع مورد استفاده برای رنج ip ها را مشخص کنید و یا خودتان ای پی هایی را که مد نظر دارید در یک فایل متنی به صورتي كه هر ip در یک خط قرار گيرد، ذخیره کنید و سپس فایل را در پلاگین آپلود نمایید و بعد تنظیمات را ذخیره نماييد.
افزونه iQ Block Country: یکی دیگر از افزونه های پر کاربرد در این زمینه iQ Block Country مي باشد. توسط این افزونه می توانید بازدیدکنندگان کشورهای ناخواسته را با خطای 403 که دارای پیغام خطای “Forbidden – Users from your country are not permitted to browse this site” است مواجه کنید. این افزونه از پایگاه داده GeoLite که در Maxmind قرار دارد استفاده می کند و در هنگام نصب سعی می کند تا اطلاعات ip کشور های دیگر را دانلود کند. (حتما قبل از نصب این افزونه برای جلوگیری از مشكلات احتمالی از پایگاه داده سایت خود فایل پشتیبان تهیه کنید.)
پلاگین وردپرس IP Filter: یکی از قدرتمند ترین افزونه های وردپرس برای مسدود و بلاک کردن ای پی IP Filter می باشد این افزونه با php 5 و وردپرس دارای نسخه 3.0 به بالا سازگاری دارد. از ویژگی های این افزونه می توان به قابلیت استفاده از ای پی های نسخه 4 و 6 و همچنین توانایی نمایش پیغام خطا به کاربران مسدود شده اشاره کرد ، شما می توانید پیغام خطای دلخواه تان را در تنظیمات افزونه وارد کرده تا به کاربران مسدود شده نمایش داده شود . همچنین می توانید تنها کاربرانی که ip آن ها در لیست است را انتخاب کنید و اجازه دسترسی را به انها بدهید در این صورت اگر ip بازدیدکننده در لیست نبود با خطا مواجه می شود.

2- استفاده از htaccess. برای بلاک کردن ip کاربران

اگر سایت شما از سیستم وردپرس استفاده نمی کند پس امکان استفاده از پلاگین های وردپرس را ندارید ، برای اینکه بتوانید دسترسی کاربران را محدود کنید می توانید از قابلیت های فایل htaccess. استفاده کنید . سایت هایی هستند که با استفاده از ابزارهای آنلاینی که دارند امکان ایجاد کدهای مورد نیاز را فراهم کرده و در فایلی به نام htaccess. قرار مي دهند و آماده دانلود و استفاده می کنند ، تنها کاری که مدیران سایتها باید انجام دهند قرار دادن فایل ایجاد شده توسط این سایتها در هاست سایت شان است . دو سایت ip2location.com و ipinfodb این امکانات را در اختيار كاربران قرار مي دهند :

سایت ip2location.com: این وب سایت با استفاده از ابزار آنلاینvisitor blocker امکان انتخاب کشور های مورد نیاز و سپس ساخت فایل htaccess. را فراهم می کند . نحوه کار سایت به این صورت است که ابتدا به صفحه ابزار مراجعه می کنید و از لیست موجود کشورهای مورد نظرتان را انتخاب کنید ، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کدام کشور ها را باید انتخاب کنم ؟ جواب ساده است ، به صفحه سایت خود در الکسا مراجعه کنید و از پایین صفحه Audience و از قسمت Visitors by Country می توانید کشورهایی را که از آنها بازدیدکنندگان به سایت شما مراجعه می کنند را ببینید . سپس در مرحله بعدی فرمت فایل خروجی را تعیین کنید . با انتخاب Apache .htacess allow به کشور های انتخابی اجازه دسترسی را می دهید و با انتخاب Apache .htaccess deny اجازه دسترسی داده نمی شود بقیه گزینه ها را بسته به نوع هاست سایت تان می توانید انتخاب کنید. در انتها فايل خروجي را دانلود و در هاست خود قرار دهيد.

سایت ipinfodb: این سایت دقیقا مشابه سایت بالا عمل کرده تنها تفاوتی که دارد استفاده از پایگاه داده CIDR می باشد که تمامی کشورها را بر اساس ip و با دقت بالایی دسته بندی کرده است و این اطمینان را می دهد که بیش از 99.5 درصد از ای پی ها مربوط به کشور انتخابی می باشد . پایگاه داده این سایت به صورت ماهانه بروزرسانی می شود برای انتخاب کشور ها محدودیت انتخاب 20 کشور گذاشته شده است .